A koronavírus által okozott megbetegedés (COVID-19) egy fertőző betegség, amelyet a SARS-CoV-2 vírus okoz.
A COVID-19-ben megbetegedő emberek nagy többségénél enyhe vagy közepesen súlyos tünetek jelentkeznek, és a gyógyulás speciális ellátás nélkül bekövetkezik. Előfordulhatnak azonban súlyos esetek is, amikor a beteg orvosi segítségre szorul.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által közzétett információk.
A 2019 végén Vuhanban kialakult tüdőgyulladás-járvány hátterében egy újonnan kialakult,
a béta-koronavírusok családjába tartozó vírus, a ,,súlyos akut légúti tünetegyüttest okozó koronavírus 2″ (SARS-CoV-2) igazolódott, az általa okozott megbetegedés a ,,koronavírus-betegség 2019″ (coronavirus disease 2019) – rövidített változata a COVID-19 – elnevezést kapta. A megbetegedés gyorsan szétterjedt a világon, ezért a WHO (World Health Organization) a járványt 2020. elején pandémiának nyilvánította. Európa különösen érintett. A kórokozó átvitele légúti váladék, széklet és kontaminált felületek útján történhet. A vírust nem csupán a tüneteket mutató páciensek, hanem a tünetmentesek is átvihetik. Figyelembe véve a légúti váladékkal való elkerülhetetlen expozíciót a felső tápcsatornai endoszkópia során, valamint a széklettel való expozíciót a kolonoszkópia során, az endoszkópos centrumok kiemelt rizikójúnak számítanak, főként a vizsgálóban dolgozó
személyzet számára.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma elrendelte, hogy a jelenleg érvényben lévő veszélyhelyzet megszűnéséig el kell halasztani minden, az egészségügyről szóló 1997. évi CLVI. törvény 3. § i) pontja szerinti sürgős szükség körében azonnali egészségügyi ellátást nem igénylő beavatkozást. ,,sürgős szükség: az egészségügyi állapotban bekövetkezett olyan változás, amelynek következtében azonnali egészségügyi ellátás hiányában a beteg közvetlen életveszélybe kerülne, illetve súlyos vagy maradandó egészségkárosodást szenvedne.”
Cookie
Design by